2017 Nationals

Location
Surf Cup Sports Park
3885 Via De La Valle
Del Mar, CA 92014

The 2017 USAFL Nationals are headed to San Diego, California on October 20 -22. The Surf Cup Sports Park (formerly San Diego Polo Fields) is located at 3885 Via De La Valle, Del Mar, California 92014 in Google Maps for directions to the parking entrance. From Interstate 5 take the Via De La Valle exit. Go East on Via De La Valle. 2.8 miles down the road you will see the entrance to the sports park off of Via De La Valle.

Volunteer Sign Up

The USAFL is looking for a few volunteers to help out with various roles, tasks on the weekend. Roles include cashiers, registration support, data entry, video camera operators and photographers. Please consider signing up for a shift, complete your details above.

Tournament Rules           Field Map     Parking is $10 per car. Use entrance at 3885 Via De La Valle, Del Mar, CA 92014

Players will travel from all over the USA representing more than 40 major US cities. See below for weekend schedule of events, subject to change.The official After Party will be hosted by

Tin Roof San Diego in the heart of San Diego's famous Gas Lamp District at 401 G Street San Diego, CA 92101. The celebration will begin at 8pm and a live band will be rockin' the night away.

 

2017 USAFL Nationals Weekend Schedule

Time Event Location

Friday, October 20

9am - 4pm Administrator's Conference Register Here Marriott Del Mar
1pm - 5pm Coaches Clinic Register Here Marriott Del Mar
1pm - 5pm Umpires Clinic Register Here Surf Cup Sports Park
2pm - 4pm Women's Skills Clinic Register Here Surf Cup Sports Park
4pm - 4:30pm AGM Register Here Marriott Del Mar
6:30pm - 11pm Player Registration & Dinner - Pasta Buffet - $15 Marriott Del Mar
8pm - 9pm Official Welcome Function, Awards Presentation Marriott Del Mar
9pm Coaches Meeting Marriott Del Mar
7pm - 11pm Umpires Meeting Marriott Del Mar

Saturday, October 21

8am Player Check-in Opens Surf Cup Sports Park
9am - 6pm Day 1 of Competition Surf Cup Sports Park
1pm Kids Clinic Surf Cup Sports Park

Sunday, October 22

9am - 6pm Day 2 of Competition Surf Cup Sports Park
1pm Division 3 Final LIVE STREAM Coopers Field
2pm Aussie Sparks Match 1 Field 3
2pm Reserves Division Final Field 1
2pm Division 4 Final Field 4
2pm Division 2 Final LIVE STREAM Coopers Field
3pm Aussie Sparks Match 2 Field 3
2pm Masters vs Legends Register Here Field 2
3pm Women's Division 2 Final Match Field 4
3pm Women's Final LIVE STREAM Field 2
4:30pm Division 1 Final LIVE STREAM Coopers Field
5:30pm Awards Ceremony Coopers Field
8pm Official After Party Tin Roof
 
 

Coach & Umpire Clinics

The USAFL is very excited to welcome an experienced group of AFL coaches and umpires to conduct both a coach and umpire clinic on Friday afternoon. The coaches clinic will be held at the Marriiott Del Mar from 1pm - 5pm and the Umpire clinic will be held at the Surf Cup Sports Park from 1pm - 5pm.

The panel features:

Coaches
Ron Watt – 30 years coaching experience and been full time within the AFL industry for close to twenty years with the Geelong Cats and now with the AFL Coaches Association.
Ryan O’Keefe - has been coaching with the Crows for 3 years since retiring after 300 games with the Swans.

Craig Jennings – assistant coach at Melbourne FC, he is an absolute jet in the area of presentation to players. He has been in the AFL industry for many years and is well regarded for his football knowledge and pursuit of continual education.

Daniel Pratt – former North Melbourne player and current assistant coach at the West Coast Eagles.

Glenn Keast – Executive Manager at Cotton On and highly experienced multiple premiership coach at top level community football.

 

Umpires

Hayden Kennedy – AFL umpires coach for many years and umpired well over 300 games, including Grand Finals.

Chris Donlon – current AFL umpire with close to 300 games experience including Grand Finals.

 

COACHES REGISTER HERE

UMPIRES REGISTER HERE

Funded in part with City of San Diego Tourism Marketing District Assessment Funds.

 

 

Telephone: 
872-228-7235
Contact Email: 
Type: 
Posted in 
Schedule: 
October 21, 2017
9:00am PDT
Golden Gate Roos
Division I Pool B Calgary Kangaroos
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
Orange County Bombers
Division II Pool A Sacramento Suns
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
San Diego Lions
Division III Pool B Baton Rouge Tigers
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
Cincinnati Dockers
Division IV Pool A Des Moines Roosters
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
Tulsa Buffaloes
Division IV Pool A Golden Gate Roos
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
Baltimore Washington Eagles
Division V Pool A Los Angeles Dragons
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Austin Crows
Division I Pool A Baltimore Washington Eagles
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Houston Lonestars
Division II Pool B Chicago Swans
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
North Carolina Tigers
Division III Pool B Arizona Hawks
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Denver Bulldogs
Division V Pool B New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
San Francisco Iron Maidens
Women's D-I Pool A Seattle Grizzlies
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Montreal Angels
Women's D-I Pool A Minnesota Freeze
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Denver Bulldogs
Division I Pool B Dallas Magpies
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Minnesota Freeze
Division II Pool A Boston Demons
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Philadelphia Hawks
Division III Pool A Nashville Kangaroos
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Austin Crows
Division V Pool A Seattle Grizzlies
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Calgary Kookaburras
Women's D-I Pool B Sacramento Suns
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Columbus Jillaroos
Women's D-II Houston Lonestars Women
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Quebec Saints
Division II Pool B Portland Steelheads
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Seattle Grizzlies
Division III Pool A Columbus Jackaroos
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
San Diego Lions
Division V Pool B Golden Gate Roos
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Denver Bulldogs
Women's D-I Pool B New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Baltimore Washington Lady Eagles
Women's D-II Los Angeles Dragons Women
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
New York Magpies
Division I Pool A Los Angeles Dragons
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
Houston Lonestars
Division IV Pool B New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
Tulsa Buffaloes
Division IV Pool A Des Moines Roosters
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
Fort Lauderdale Fighting Squids
Division IV Pool B Calgary Kangaroos
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
Cincinnati Dockers
Division IV Pool A Golden Gate Roos
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
San Francisco Iron Maidens
Women's D-I Pool A Minnesota Freeze
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
Denver Bulldogs
Division I Pool B Calgary Kangaroos
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
Orange County Bombers
Division II Pool A Boston Demons
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
North Carolina Tigers
Division III Pool B Baton Rouge Tigers
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
Austin Crows
Division V Pool A Baltimore Washington Eagles
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
Montreal Angels
Women's D-I Pool A Seattle Grizzlies
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
Portland Sockeyes
Women's D-II Houston Lonestars Women
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
Golden Gate Roos
Division I Pool B Dallas Magpies
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
Minnesota Freeze
Division II Pool A Sacramento Suns
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
San Diego Lions
Division III Pool B Arizona Hawks
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
Denver Bulldogs
Division V Pool B Golden Gate Roos
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
Calgary Kookaburras
Women's D-I Pool B New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
Baltimore Washington Lady Eagles
Women's D-II Columbus Jillaroos
Surf Cup Sports Park 
4:00pm PDT
Austin Crows
Division I Pool A Los Angeles Dragons
Surf Cup Sports Park 
4:00pm PDT
Houston Lonestars
Division II Pool B Portland Steelheads
Surf Cup Sports Park 
4:00pm PDT
Seattle Grizzlies
Division III Pool A Nashville Kangaroos
Surf Cup Sports Park 
4:00pm PDT
Fort Lauderdale Fighting Squids
Division IV Pool B New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
4:00pm PDT
San Diego Lions
Division V Pool B New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
4:00pm PDT
Denver Bulldogs
Women's D-I Pool B Sacramento Suns
Surf Cup Sports Park 
5:00pm PDT
New York Magpies
Division I Pool A Baltimore Washington Eagles
Surf Cup Sports Park 
5:00pm PDT
Quebec Saints
Division II Pool B Chicago Swans
Surf Cup Sports Park 
5:00pm PDT
Philadelphia Hawks
Division III Pool A Columbus Jackaroos
Surf Cup Sports Park 
5:00pm PDT
Houston Lonestars
Division IV Pool B Calgary Kangaroos
Surf Cup Sports Park 
5:00pm PDT
Seattle Grizzlies
Division V Pool A Los Angeles Dragons
Surf Cup Sports Park 
5:00pm PDT
Portland Sockeyes
Women's D-II Los Angeles Dragons Women
Surf Cup Sports Park 
October 22, 2017
9:00am PDT
Dallas Magpies
Division I Pool B Calgary Kangaroos
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
Boston Demons
Division II Pool A Sacramento Suns
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
Seattle Grizzlies
Division III Pool A Philadelphia Hawks
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
Houston Lonestars
Division IV Pool B Fort Lauderdale Fighting Squids
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
San Diego Lions
Division V Pool B Denver Bulldogs
Surf Cup Sports Park 
9:00am PDT
Los Angeles Dragons Women
Women's D-II Houston Lonestars Women
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Los Angeles Dragons
Division I Pool A Baltimore Washington Eagles
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Quebec Saints
Division II Pool B Houston Lonestars
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
San Diego Lions
Division III Pool B North Carolina Tigers
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Tulsa Buffaloes
Division IV Pool A Cincinnati Dockers
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Austin Crows
Division V Pool A Los Angeles Dragons
Surf Cup Sports Park 
10:00am PDT
Portland Sockeyes
Women's D-II Columbus Jillaroos
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Austin Crows
Division I Pool A New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Orange County Bombers
Division II Pool A Minnesota Freeze
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Nashville Kangaroos
Division III Pool A Columbus Jackaroos
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Seattle Grizzlies
Division V Pool A Baltimore Washington Eagles
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
Denver Bulldogs
Women's D-I Pool B Calgary Kookaburras
Surf Cup Sports Park 
11:00am PDT
San Francisco Iron Maidens
Women's D-I Pool A Montreal Angels
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Golden Gate Roos
Division I Pool B Denver Bulldogs
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Chicago Swans
Division II Pool B Portland Steelheads
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Arizona Hawks
Division III Pool B Baton Rouge Tigers
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
New York Magpies
Division V Pool B Golden Gate Roos
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Sacramento Suns
Women's D-I Pool B New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
12:00pm PDT
Baltimore Washington Lady Eagles
Women's D-II Houston Lonestars Women
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
TBA
TBA
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
TBA
Division III TBA
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
Des Moines Roosters
Division IV Pool A Golden Gate Roos
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
Calgary Kangaroos
Division IV Pool B New York Magpies
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
Minnesota Freeze
Women's D-I Pool A Seattle Grizzlies
Surf Cup Sports Park 
1:00pm PDT
Columbus Jillaroos
Women's D-II Los Angeles Dragons Women
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
TBA
TBA
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
TBA
Division II TBA
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
TBA
Division IV TBA
Surf Cup Sports Park 
2:00pm PDT
TBA
Division V TBA
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
TBA
TBA
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
TBA
Women's D-I TBA
Surf Cup Sports Park 
3:00pm PDT
Portland Sockeyes
Women's D-II Baltimore Washington Lady Eagles
Surf Cup Sports Park 
4:30pm PDT
TBA
Division I TBA
Surf Cup Sports Park