Weekend Schedule

NATIONALS QUICK LINKS:
TOURNEY CENTRAL
SCHEDULEGAMES DIVISIONSRULESADMIN CONFERENCE  •  RESULTS

Nationals 2011 Schedule

Day: Fri 7
Day Event Division Pool Venue
Fri 7 09:00am
2011 USAFL Administrators Conference
Executive Learning Center (Wyndham)
Fri 7 10:30am
USAFL Umpires Clinic
Blanco Room (Wyndham)
Fri 7 03:00pm
Early Registration Opens
Highland Lakes Room (Wyndham)
Fri 7 04:00pm
USAFL Annual General Meeting (AGM)
Executive Learning Center (Wyndham)
Fri 7 05:00pm
Player Registration Opens
Highland Lakes Room (Wyndham)
Fri 7 05:30pm
USA Freedom Planning Meeting
Guadalupe Room (Wyndham)
Fri 7 06:00pm
2011 Nationals Welcome Function
Grand Ballroom (Wyndham)
Fri 7 08:00pm
Coaches Meeting (men & women)
Blanco Room (Wyndham)
Fri 7 09:00pm
Umpire's Meeting
Blanco Room (Wyndham)
Fri 7 09:00pm
Women's Development Meeting
Guadalupe Room (Wyndham)
Day: Sat 8
Day Event Division Pool Venue
Sat 8 09:00am
Day 1 - USAFL National Tournament 2011
Sat 8 09:00am
Golden Gate Roos v Orange County Bombers
Division I Pool A
Sat 8 09:00am
Minnestoa Freeze v Dallas Magpies
Division II Pool A
Sat 8 09:00am
Atlanta v. New York
Division III Pool B
Sat 8 09:00am
Des Moines/Chicago/Tulsa v. Denver
Division IV Pool A
Sat 8 09:00am
Arizona/Calgary v Boston/Columbus
Women's D-I Pool B
Sat 8 10:00am
New York v. Calgary
Onion Creek Soccer Complex
Sat 8 10:00am
Los Angeles Dragons v Philidelphia
Division II Pool A
Sat 8 10:00am
Kansas City v Columbus
Division III Pool B
Sat 8 10:00am
Ft. Lauderdale/BWE v Dallas/Austin
Division IV Pool B
Sat 8 10:00am
Sacramento v. Denver
Women's D-I Pool A
Sat 8 11:00am
Denver v. San Diego - DIV 1
Division I Pool B
Sat 8 11:00am
Boston v Portland - DIV II
Division II Pool B
Sat 8 11:00am
North Carolina v Florida Redbacks - DIV III
Division III Pool A
Sat 8 11:00am
GGR/LA Dragons v Las Vegas - DIV IV
Division IV Pool C
Sat 8 12:00pm
Seattle v BWE - DIV 1
Division I Pool B
Sat 8 12:00pm
Austin v Chicago - DIV 2
Division II Pool B
Sat 8 12:00pm
Nashville v Arizona - DIV 3
Division III Pool A
Sat 8 12:00pm
Minnesota v. Boston/Columbus - Womens
Women's D-I Pool B
Sat 8 01:00pm
USAFL Junior Clinics
Coopers Field (OCSC)
Sat 8 01:00pm
Coopers Goal Kicking Challenge
Coopers Field (OCSC)
Sat 8 01:00pm
Baton Rouge/Houston v. Denver
Division IV Pool A
Sat 8 01:00pm
New York v. Sacramento - Women
Women's D-I Pool A
Sat 8 02:00pm
New York v. Orange County - DIV 1
Division I Pool A
Sat 8 02:00pm
MN Freeze v Philadelphia - DIV 2
Division II Pool A
Sat 8 02:00pm
Atlanta v. Columbus - DIV 3
Division III Pool B
Sat 8 02:00pm
Boston/San Diego v Dallas/Austin - DIV 4
Division IV Pool B
Sat 8 02:00pm
OHV/Milwaukee v Las Vegas
Division IV Pool C
Sat 8 03:00pm
Denver v. BWE - DIV 1
Division I Pool B
Sat 8 03:00pm
Los Angeles v Dallas - DIV 2
Division II Pool A
Sat 8 03:00pm
New York v. Kansas City - DIV 3
Division III Pool B
Sat 8 03:00pm
Arizona/Calgary v Minnesota - Womens
Women's D-I Pool B
Sat 8 04:00pm
GGR v. Calgary - DIV 1
Division I Pool A
Sat 8 04:00pm
Boston v.Austin - DIV 2
Division II Pool B
Sat 8 04:00pm
North Carolina v. Arizona - DIV 3
Division III Pool A
Sat 8 04:00pm
Des Moines/Chicago/Tulsa v. Baton Rouge/Houston
Division IV Pool A
Sat 8 04:00pm
Denver v New York - Womens
Women's D-I Pool A
Sat 8 05:00pm
Portland Steelheads v Chicago United
Division II Pool B
Day: Sun 9
Day Event Division Pool Venue
Sun 9 09:00am
BWE v San Diego - DIV 1
Division I Pool B
Sun 9 09:00am
Austin v Portland - DIV 2
Division II Pool B
Sun 9 09:00am
Nashville v North Carolina - DIV 3
Division III Pool A
Sun 9 09:00am
Denver v OHV/Milwaukee - DIV 4 Semi-final
Division IV Pool C
Sun 9 09:00am
Arizona/Calgary v New York Lady Magpies/Montreal - Women's Semi-Final #2
Women's D-I
Sun 9 10:00am
Orange Country v Calgary - DIV 1
Division I Pool A
Sun 9 10:00am
Boston v. Chicago - DIV2
Division II Pool B
Sun 9 10:00am
Atlanta v. Kansas City - DIV 3
Division III Pool B
Sun 9 10:00am
Baton Rouge/Houston v. Flt/Mont/BWE/Van - DIV 4 Semi-Final #2
Division IV Pool A
Sun 9 10:00am
Minnesota v. Denver - Women's Semi-Final #1
Women's D-I
Sun 9 11:00am
New York v. Golden Gate - DIV 1
Division I Pool A
Sun 9 11:00am
Philadelphia v Dallas - DIV 2
Division II Pool A
Sun 9 11:00am
Florida v. Arizona
Division III Pool A
Sun 9 11:00am
DesM/Chicago/Tulsa v. Las Vegas - DIV 4
Division IV Pool A
Sun 9 12:00pm
Denver v. Seattle - DIV 1
Division I Pool A
Sun 9 12:00pm
Minnesota v. Los Angeles - DIV 2
Division II Pool A
Sun 9 12:00pm
New York v. Columbus - DIV 3
Division III Pool B
Sun 9 12:00pm
Golden Gate/LA v. Boston/San Diego/Seattle
Division IV Pool C
Sun 9 01:00pm
Sacramento Screamers v Boston/Col/BWE/ Toronto
Women's D-I
Sun 9 01:30pm
Division III National Championship Final
Coopers Field (OCSC)
Sun 9 02:00pm
Arizona v. Atlanta - DIV 3 FINAL
Division III
Sun 9 02:00pm
Milwaukee/OHV v Flt/Mont/BWE/Van - DIV 4 Final
Division IV
Sun 9 02:30pm
Division II National Championship Final
Coopers Field (OCSC)
Sun 9 02:30pm
Division IV National Championship Final
Women's Field (OCSC)
Sun 9 03:00pm
Women's Championship Final
Women's Field (OCSC)
Sun 9 03:00pm
Austin v Dallas - DIV 2 Final
Division II
Sun 9 03:00pm
Denver Bulldogs v New York Lady Magpies/Montreal - Women's Division Final
Women's D-I
Sun 9 03:35pm
Juniors Exhibition Game
Coopers Field (OCSC)
Sun 9 03:55pm
Coopers Goal Kicking Challenge Final
Coopers Field (OCSC)
Sun 9 04:15pm
Division I National Championship
Coopers Field (OCSC)
Sun 9 04:30pm
Denver Bulldogs v. Calgary Kangaroos - Division 1 Championship
Division I
Sun 9 05:20pm
Official Presentation of Awards
Coopers Field (OCSC)
Sun 9 07:00pm
Offical After Party - Six Lounge & The Tap Room
SIX Lounge & Tap Room