2018 USAFL Nationals Divisions Announced

The USAFL is proud to announce the seedings for the seven divisions to be contested at the 2018 USAFL National Championships in Racine, Wisconsin to be held October 13-14 at the SCORe Complex.  This year's tournament features 45 teams spanning seven divisions, representing nearly forty clubs across the USA and Canada.

The divisions were announced live on the USAFL Facebook page on Thursday, September 27th, hosted by USAFL.com's Brian Barrish, USAFL Revolution head coach Tom Ellis, and New York Magpies and USA Liberty player Lauren Skonieczny.

Following the announcement of the seeds, one of the teams originally placed in men's Division 1 asked to be moved to Division 2.  Therefore, men's Division 1 will have 6 teams while men's Division 2 will have nine teams.

The game schedule as well as the GoLive SportsCast broadcast schedule will be announced later this week.


MEN'S DIVISION 1 - 6 Teams
Two pools of three teams each.  Teams play two pool games on Saturday.
Sunday Semifinals: 1st A vs 2nd B // 1st B vs 2nd A.   Winners advance to Grand Final - Sunday October 14th at 4:15pm CDT.
Consolation: 3rd A vs 3rd B

Seed Pool A Pool B
1 Golden Gate Roos Austin Crows
2 New York Magpies Los Angeles Dragons
3 Denver Bulldogs Quebec Saints

WOMEN'S DIVISION 1 - 6 Teams
Two pools of three teams each.  Teams play two pool games on Saturday.
Sunday Semifinals: 1st A vs 2nd B // 1st B vs 2nd A.   Winners advance to Grand Final - Sunday October 14th at 3pm CDT.
Consolation: 3rd A vs 3rd B

Seed Pool A Pool B
1 San Francisco Iron Maidens Denver Lady Bulldogs
2 New York Magpies Minnesota Freeze
3 Seattle Grizzlies Portland Sockeyes

MEN'S DIVISION 2 - 9 Teams
Three pools of three teams each.  Teams play two pool games on Saturday.
Winners of each pool are ranked 1-3, Runners up in each pool ranked 4-6, 3rd placed teams in each pool ranked 7-9.
Sunday Semifinals: 1st vs 4th* // 2nd vs 3rd*.   Winners advance to Grand Final - Sunday October 14th at 2pm CDT.
*If 4th and 1st are in the same pool, then 4th and 3rd swap.
Consolation: 5th Place: 5th vs 6th // 8th vs 9th, winner plays 7th for 7th place.

Seed Pool A Pool B Pool C
1 Portland Steelheads Dallas Magpies Orange County Bombers
2 Minnesota Freeze San Diego Lions Houston Lonestars
3 Calgary Kangaroos Seattle Grizzlies Chicago Swans

WOMEN'S DIVISION 2 - 5 Teams (UPDATED 10/11/18)
Straight round robin, best team record wins.  Tiebreaker - Head-to-head, then percentage

Seed Pool A
1 Columbus Cats / Philadelphia / Chicago
2 Sacramento Suns / Los Angeles / Wisconsin
3 DC Eagles / Boston / Des Moines
4 Calgary Kookaburras / North Star / AZ Hawks / Nashville
5 Texas Heat / Los Angeles / Oklahoma

MEN'S DIVISION 3 - 9 Teams
Three pools of three teams each.  Teams play two pool games on Saturday.
Winners of each pool are ranked 1-3, Runners up in each pool ranked 4-6, 3rd placed teams in each pool ranked 7-9.
Sunday Semifinals: 1st vs 4th* // 2nd vs 3rd*.   Winners advance to Grand Final - Sunday October 14th at 1pm CDT.
*If 4th and 1st are in the same pool, then 4th and 3rd swap.
Consolation: 5th Place: 5th vs 6th // 8th vs 9th, winner plays 7th for 7th place.

Seed Pool A Pool B Pool C
1 Philadelphia Hawks/Indianapolis Columbus Cats Sacramento Suns
2 Ohio Valley River Rats DC Eagles/Chicago* Boston Demons
3 Oklahoma FC Des Moines Roosters/Quebec* North Carolina Tigers

*Denotes Partial Reserves Side


MEN'S DIVISION 4 - 6 Teams
Two pools of three teams each.  Teams play two pool games on Saturday.
Sunday Semifinals: 1st A vs 2nd B // 1st B vs 2nd A.   Winners advance to Grand Final - Sunday October 14th at 1pm CDT.
Consolation: 3rd A vs 3rd B

Seed Pool A Pool B
1 Baltimore Dockers Nashville Kangaroos
2 Atlanta/Los Angeles* Houston*/Ft. Lauderdale
3 AZ Outlaws/Las Vegas/Seattle* Wisconsin/AZ Hawks

*Denotes Partial Reserves Side


MEN'S RESERVES - 4 Teams
Straight round robin, best team record wins.  Tiebreaker - Head-to-head, then percentage

Seed Pool A
1 Austin Crows
2 Golden Gate Roos
3 Denver Bulldogs
4 New York/Portland/Minnesota
Posted in