2018 USAFL Honor Roll

With a hard fought 2018 campaign put to stern, USAFL clubs around the country took the chance to reflect, celebrate and recognize those who made their clubs go on and off the field.  From November all the way through mid-January, each team held awards nights, some wrapped around their club's AGM with an eye to the future.

Some clubs' celebrations were ecompassing of a historical milestone in their club's history.  In Philadelphia and Seattle, for example, both clubs celebrated their 20th anniversary, honoring those that helped build those organizations oh so many years ago (or at least 1998).  In Philly, those who drank from the D3 National Champions cup in Racine last October were toasted by those who had one the club's first D3 flag all the way back in 2002.  At the shindig in the Emerald City, the Grizzlies' 20th Anniversary team was announced as they commerated the efforts of their Women's Division 1 Runner Up performance.

Individually speaking, though Aussie veterans drew B&F honors across the land on the men's side, some top spots were garnered by American players.  Some of them included Joey Luto as the Arizona Outlaws' first winner, Erik Hansen winning the medal from North Carolina, and Kendall "Rabbit" Hutchings out in Sacramento.  For the women, perrenial winners such as Portland's Simone Shepherd and San Francisco's Jess Estrada were joined by new names, including Rookie Dani Marshall from the Arizona Hawks, veteran Erin Shaeffer-Graham from Sacramento, and sophamore midfielder Yuie Kawakatsu from Los Angeles.  The "age is just a number" win of the season might have come from Philadelphia, where 47-year old Barbara Dempsey walked off with the Lady Hawks' Andrew Lochhead medal for Best and Fairest.

Congratulations to everyone on their hard work this season!


ARIZONA HAWKS

Men's Best and Fairest - James Bingaman
Women's Best and Fairest - Dani Marshall
Men's Rookie of the Year - Ryan Marshall
Women's Rookie of the Year - Cassie Cox
Men's Rising Stars - Justin Muilenburg, Alex Saucedo Fernandez and Darren Bateman
Women's Rising Stars - Leigh Honzatko and Olivia Huesing
Clubman of the Year - Mike Whetzel
Clubwoman of the Year - Casey Troy


ARIZONA OUTLAWS

Best and Fairest - Joey Luto
Defensive Player of the Year - Matt Lambert 
Offensive Player of the Year - John King
Rob Dollar Passion Award (Clubperson of the Year) - Anthony Starks
Endurance Award - Javier Lopez
Rookie of the Year - Peter Abernathy


ATLANTA KOOKABURRAS

Mike Powers Medal (Best & Fairest) - Braden Medders
Best Clubman - Will McDonald
Best First Year Player - George Huntzicker
Best at Nationals - Basil Benjamin
Coach's Award - Max Freudenberg
Leading Goalkicker - Tom Gultom
AFLS Award - Shauna Chamlee & Ben Kora


AUSTIN CROWS

DIVISION 1:  
Best & Fairest - Ben May
Best & Fairest Runners Up - Nolan Cox, Daniel Brown
Best at Nationals - Ben May
Leading Goalkicker - Nolan Cox
  
RESERVES:  
Best & Fairest - Will Stewart
Best & Fairest Runners Up - Salim Hajjar
Best at Nationals - Will Stewart
Leading Goalkicker - Nick Lewis
  
CLUB AWARDS:  
Best First Year Player - Alex Di Valerio
Most Improved Player - Brian Malesa
Best Clubman - Anthony Butt


BALTIMORE DOCKERS

Best & Fairest (Men) - Ian Payne
Best & Fairest (Women) - Kristin Poti
Clubman Award - Matt Byrne
Coach's Award - Kit Drury
Rookie of the Year - John O'Connor


BATON ROUGE TIGERS

Best & Fairest - Josh Cartmill


CHICAGO SWANS

Four Corners Club MVP - Tom Crameri  
Four Corners Women’s Club MVP - Rebekah Quinn  
Rookie of the Year - Mike Drazba  
Al MacGlashan Medal (Leading Goalkicker) - Gordon Barnett  
Rich Noty Award (Best Clubman) - Tom Crameri  
Most Improved - Steve McEvilly  
Warwick Burgmann Medal (Metro MVP) - Marcus Colby  
Women’s Metro MVP - Claudia Hendershaw  
Lifetime Membership - Anthony Hendrie  


CINCINNATI DOCKERS

Best & Fairest – Alex Rundle
Most Improved – Paul DiGennaro
Best Rookie (Best First Year Player) – Tyler Sasse
Best Team Man – Chris Rose
Coaches Award – Alan Mann


COLUMBUS CATS

MEN'S:  
Best and Fairest - Declan Stimson
Best Mark Taker - Rob Adams
Best Defender - Dean Panik
Best Midfielder - Declan Stimson
Best Forward - Rob Adams
Best Newcomer - Declan Stimson,  Jay Ziegler
Biggest Hitter - John Miller,  Eric Loria
Most at Training - Eric Politz,  Justin May,  Alan Gardner
Most Improved - Eric Loria
Best On-Field Leader - Declan Stimson
Best Clubsman - Mark McClure
  
WOMEN'S:  
Best & Fairest - Chris Nguyen
Best Mark Taker - Katrina Scherer
Best Defender - Lauren Balsley
Best Midfielder - Nicole McClintock, Bronwyn Smith
Best Forward - Marissa Suslowitz
Best Newcomer - Marissa Suslowitz
Biggest Hitter - Chris Nguyen
Most at Training - Marissa Suslowitz
Most Improved - Marissa Suslowitz
Best On-Field Leader - Lauren Balsley
Best Clubsperson - Stephanie Shipley Snyder
  
Ridenour Cup - "For exemplary service and dedication to the club":  Stephanie Shipley Snyder


D.C. EAGLES

MEN'S:  
Men's Best and Fairest -  Jake Moyer
Most Consistent Men's -  Mike Hoffman
Best Rookie Men's -  Bill Schmidt
Player's Player Men's -  Scott Williams
Coach's Award Men's -  Seth Sternberg
  
WOMEN'S  
Women's Best and Fairest -  Kristin Lough
Most Consistent Women's -  Kristin Poti 
Best Rookie Women's -  Johanna Gleeson
Player's Player Women's -  Belinda Edwards
Coach's Award Women's -  Tatiana Sullivan 


DENVER BULLDOGS

MEN'S DIVISION ONE:
Best and Fairest – John Clayton
Most Consistent – Jeremy O’Connell
Most Improved – Patrick Devlin
Coaches Award – Ryan Garthright
Best Rookie – Nick Moretto

WOMEN'S:
Best and Fairest – Sara Rohner
Most Consistent – Anna Thexton
Most Improved – Becca Pieseski
Coaches Award – Amanda Newell
Best Rookie – Val Gil
Most Inspirational – Joliet Moya

MEN'S RESERVES:
Best and Fairest – Brad Mathers
Most Consistent – Steven Noble
Most Improved – Drew McMahon  
Coaches Award – Troy Kirk
Best Rookie – Taylor Morseth
Nationals MVP – Harry Palmer  


DES MOINES ROOSTERS

Rookie of the Year -  Josh Curtis
Best on Grounds & Most Improved -  Devon York
Club Woman of the Year -  Lauren Rice


GOLDEN GATE AFL

CLUB:  
Jobbo (Clubman of the Year) - Savannah Green
Tara Salmon Spirit Award - Lyra Fernandez
"True Roo" - Leigh Barnes
Life Membership - Rick Garcia
  
MEN'S:  
Metro Champions - San Francisco Seals
Metro GF Best on Ground - Dom Gibbs
Metro Rookie of the Year - Drew Woody
The Ironmonger (Most Metro Goals) - Jake Ryan
Metro Best & Fairest - Jack Lucas
Troy Anthony Award - Kyle Johnson, Daniel Livy
  
WOMEN'S:  
Metro Champions - Breakers
Metro GF Best on Ground  Jess Estrada
Metro Rookie of the Year  Savannah Green
The Ironmonger (Most Metro Goals)  Robyn Leslie
Metro Best & Fairest  Bevin English & Nikole Mackenzie
Troy Anthony Award  Caitlin Lutz


HOUSTON LONESTARS

MENS:
The Lonelow/Craig Ruggles Cup Mens Champion - Jamie Cole 
Club Champion(Runner-up) - Zach Wiekel & Mickey Kleinhenz (tied)
Rising Lonestar - Mike Monahan
Rookie Award - Steven Johnson & Vin O'Beirne (tied)
Player's Player MVP - Zach Weikel
Coaches Award - Nick Plaisance
Most Consistent - Jamie Cole
Best Nationals Div 2 - Zach Weikel
Best Nationals Div 4 - Mitch Pedler

WOMENS:
The Lonelady/Milo Lombardi Cup - Aubrey Bagley
Club Champion Runner-Up - Julia Wells
Rising Lonelady - Taylor Ballinger
Rookie Award - Nadira Smith & Hailey Rebar (tied)
Player's Player MVP - Taylor Ballinger
Coaches Award - Michelle Noel
Most Consistent - Aubrey Bagley
Best Nationals - Aubrey Bagley

CLUB AWARDS:
Clubperson Award - Taylor Ballinger
Club Appreciation Awards - Fletcher Kestle, Ryan Minmier, Paul Mueller
Life Member - Matt Stevens


LOS ANGELES DRAGONS

MEN'S:  
Best & Fairest - Lachie Macpherson
Nationals MVP - Nick Shuttleworth
Leading Goalkicker - Pat Nicholls
Best First Year Player - Donny Waechter
Most Improved - Rick Shaibani
Coaches Award - Bill McGovern
Most Courageous - Will Crandell
Best Backman - Chris Bagot
Best Utility - Freddy Schulin
Most Consistent - Paul Jackson
Heart of the Dragon - David Dollar
  
WOMEN'S:  
Best & Fairest - Yuie Kawakatsu
Rookie of the Year - Sara Burns
Coaches Award - Delphina Delgadillo
Nationals MVP - Leilani Silvio


MINNESOTA FREEZE

MEN'S:  
Best & Fairest - Niranjan Sathianathen
Runner up Best & Fairest - Zach Weaver
Most Consistent - Brent Fischer
Coaches Award - Ryan McLuen
Rising Star - Spencer Reisbick
Most Improved - Andrew Kenfield
  
WOMEN'S:  
Best and Fairest -  Catherine Georgiadis
Most Consistent -  Andrea Tobias
Nationals Best & Fairest -  Paige Kiecker
Nationals Most Consistent -  Rachel Colter
Rising Star -  Connor Lewis
Most Improved -  Lindsey Stene
Coaches Award -  Ruth Millet-Glass
Most Determined -  Renae Curtis


NASHVILLE KANGAROOS

MEN'S:  
Best & Fairest - Joel Thornton
Most Improved - Saul Camarena
Coaches Award - Alex Dreifke
Clubman of the Year - Sam van de Kamp
Rookie of the Year - Kersei Davis
200 Games Played - Jeff Persson
Nationals Best & Fairest - Logan Monday
  
Inaugural Women's team: - Kristen Baldwin, Lauryl Desch, Alexa Roncancio, Natalie Smith, Carson Moore


NORTH CAROLINA TIGERS

Best & Fairest -  Erik Hanson
Rookie of the Year -  Gil Smith
Nationals MVP -  Dara O'hAnnaidh
Most Improved -  Alton Wright
Best Clubman -  Shane Bradley
Coaches Award -  Britt Cole


ORANGE COUNTY BOMBERS

Best and Fairest - Tyler Mounce
B & F Runner Up - Gareth Allen
Leading Goal Kicker - Luke Hardy
Rookie of the year - Connor Francek
Mark of the year - Connor Francek
Coaches Award - Anthony Emmerson and Pablo Orozco
Goal of the year - Seb Aguiari
Most Consistent - Luke Hardy
Nationals MVP - Lloyd Davis


PHILADELPHIA HAWKS

MEN'S:  
Lochhead Medal (Best & Fairest) - John Hinchen
Best Back - Zach Weaver
Best Midfielder - Brent Fischer
Best Forward - Ryan McLuen
Most Improved - Spencer Reisbick
Players' Player - Andrew Kenfield
Coach's Award - Greg Glasgow
  
WOMEN'S:  
Lochhead Medal (Best & Fairest) - Barbara Dempsey
Most Improved - Lindsay Turse
Players' Player - Erica Sacci


PORTLAND AFC

Club Person of the Year - Ryan Coil
  
STEELHEADS:  
Steelheads Best & Fairest - Erik Anderson
Steelheads Best & Fairest Runner Up - Ryan Coil
Steelheads Best & Fairest Runner Up - Scott Waggener
Steelheads Best at Nationals - Austen Flint
Steelheads Coaches Award - Justin Haskell
Steelheads Most Courageous - Alex McPhee
Steelheads Rookie of the Year - Jevon Mason
Steelheads Most Improved - Seth Crosby
Steelheads Golden Boot - Dave Quinn
  
SOCKEYES:  
Sockeyes Best & Fairest - Simone Shepherd
Sockeyes Best & Fairest Runner Up - Lucy Parrington
Sockeyes Best Non-Australian - Brandy Machado
Sockeyes Best at Nationals - Jessica Blecher
Sockeyes Coaches Award - Lauren Williams
Sockeyes Most Courageous - Amanda Weaver
Sockeyes Rookie of the Year - Brandy Machado
Sockeyes Most Improved - Zaya McSky
Sockeyes Golden Boot - Georgie Clegg
  
METRO:  
Coaches Award - Ospreys - Dori Even-Shoshan
Coaches Award - Cascades - Justin Haskell
Coaches Award - Brewers - Jevon Mason
Coaches Award - Loggers - Seth Crosby
Best & Fairest - Matt Worden
Best & Fairest - Seth Crosby
Golden Boot - Matt Worden
PWAFL Best & Fairest - Lauren Williams


SACRAMENTO SUNS

MEN'S:  
Player of the Year - Kendall Hutchings
Nationals MVP - Saleh Tyebjee
Rookie of the Year - Facundo Lay
Most Improved - Robert Kwoka
Coach's Award - Julian David
Golden Boot - Colby Campbell
50 Suns Games - Matt O'Leary, Scott Hensley, Traxel Towe
Metro Golden Boot - Colby Campbell
Metro Best & Fairest - Kendall Hutchings
  
WOMEN'S:  
Player of the Year - Erin Sheaffer-Graham
Nationals MVP - Anysia Avila
Rookie of the Year - Erika Titus-Lay
Most Improved - Melinda Berkerk
Coach's Award - Liz Danielson
Golden Boot - Liz Danielson
50 Suns Games - Helen Mondia
Metro Golden Boot - Bevin English
Metro Best & Fairest - Bevin English


SAN DIEGO LIONS

Best and Fairest: Tony Ballis
Best and Fairest runner up: Dom Graves
Most Consistent: Alex Pierson
Most Goals: John Carpenter
Most Improved: Ryan Milne
Best Rookie: Patrick Slane
Clubman of the Year: Jimbo Boyer


SEATTLE GRIZZLIES

CLUB AWARDS:
Club Person of the Year - Austin Cox
President's Award - Tegan Hamilton

MEN'S:
Jim Trenerry MVP - Karl McGough
Rookie of the Year - Jeremy Taiwo
Most Courageous - James Michael Kinder
Nationals MVP - Karl McGough
Defender of the Year - Robb Munn
Leading Goal Kicker - Jeremy Taiwo
Most Improved - Aaron Tomaselli
Coach's Award - Dakota Hunt

WOMEN'S:
Best & Fairest - Marian Dickinson & Alison Leonard
Rookie of the Year - Rhyan Johnson
Most Courageous - Stephanie Peterson
Nationals MVP - April Lewis
Defender of the Year - Amelia Kahr
Leading Goal Kicker - Amanda Boe
Most Improved - Alisandra Alcocer
Coach's Award - Marisa Poorboy

Posted in