2011 USAFL National Tournament

Location
Onion Creek Soccer Park
Austin, TX
Type: 
Schedule: 
October 07, 2011
9:00am CDT
2011 USAFL Administrators Conference
Executive Learning Center (Wyndham) 
10:30am CDT
USAFL Umpires Clinic
Blanco Room (Wyndham) 
3:00pm CDT
Early Registration Opens
Highland Lakes Room (Wyndham) 
4:00pm CDT
USAFL Annual General Meeting (AGM)
Executive Learning Center (Wyndham) 
5:00pm CDT
Player Registration Opens
Highland Lakes Room (Wyndham) 
5:30pm CDT
USA Freedom Planning Meeting
Guadalupe Room (Wyndham) 
6:00pm CDT
2011 Nationals Welcome Function
Grand Ballroom (Wyndham) 
8:00pm CDT
Coaches Meeting (men & women)
Blanco Room (Wyndham) 
9:00pm CDT
Women's Development Meeting
Guadalupe Room (Wyndham) 
9:00pm CDT
Umpire's Meeting
Blanco Room (Wyndham) 
October 08, 2011
9:00am CDT
Day 1 - USAFL National Tournament 2011
9:00am CDT
Golden Gate Roos
Division I Pool A Orange County Bombers
9:00am CDT
Minnesota Freeze
Division II Pool A Dallas Magpies
9:00am CDT
Atlanta Kookaburras
Division III Pool B New York Magpies
9:00am CDT
Combined Team
Division IV Pool A Denver Bulldogs
9:00am CDT
Calgary Kookaburras
Women's D-I Pool B Boston Lady Demons
10:00am CDT
Los Angeles Dragons
Division II Pool A Philadelphia Hawks
10:00am CDT
Kansas City Power
Division III Pool B Columbus Jackaroos
10:00am CDT
Combined Team
Division IV Pool B Austin Crows
10:00am CDT
Sacramento Lady Suns
Women's D-I Pool A Denver Lady Bulldogs
11:00am CDT
Denver Bulldogs
Division I Pool B San Diego Lions
11:00am CDT
Boston Demons
Division II Pool B Portland Steelheads
11:00am CDT
North Carolina Tigers
Division III Pool A Florida Redbacks
11:00am CDT
Combined Team
Division IV Pool C Las Vegas Gamblers
12:00pm CDT
Seattle Grizzlies
Division I Pool B Baltimore Washington Eagles
12:00pm CDT
Austin Crows
Division II Pool B Chicago Swans
12:00pm CDT
Nashville Kangaroos
Division III Pool A Arizona Hawks
12:00pm CDT
Minnesota Freeze Women
Women's D-I Pool B Boston Lady Demons
1:00pm CDT
Coopers Goal Kicking Challenge
Coopers Field (OCSC) 
1:00pm CDT
USAFL Junior Clinics
Coopers Field (OCSC) 
1:00pm CDT
Baton Rouge Tigers
Division IV Pool A Denver Bulldogs
1:00pm CDT
New York Lady Magpies
Women's D-I Pool A Sacramento Lady Suns
2:00pm CDT
New York Magpies
Division I Pool A Orange County Bombers
2:00pm CDT
Minnesota Freeze
Division II Pool A Philadelphia Hawks
2:00pm CDT
Atlanta Kookaburras
Division III Pool B Columbus Jackaroos
2:00pm CDT
Combined Team
Division IV Pool C Las Vegas Gamblers
2:00pm CDT
San Diego Lions
Division IV Pool B Combined Team
3:00pm CDT
Denver Bulldogs
Division I Pool B Baltimore Washington Eagles
3:00pm CDT
Los Angeles Dragons
Division II Pool A Dallas Magpies
3:00pm CDT
New York Magpies
Division III Pool B Kansas City Power
3:00pm CDT
Calgary Kookaburras
Women's D-I Pool B Minnesota Freeze Women
4:00pm CDT
Golden Gate Roos
Division I Pool A Calgary Kangaroos
4:00pm CDT
Boston Demons
Division II Pool B Austin Crows
4:00pm CDT
North Carolina Tigers
Division III Pool A Arizona Hawks
4:00pm CDT
Des Moines Roosters
Division IV Pool A Baton Rouge Tigers
4:00pm CDT
Denver Lady Bulldogs
Women's D-I Pool A New York Lady Magpies
5:00pm CDT
Portland Steelheads
Division II Pool B Chicago Swans
October 09, 2011
9:00am CDT
Baltimore Washington Eagles
Division I Pool B San Diego Lions
9:00am CDT
Austin Crows
Division II Pool B Portland Steelheads
9:00am CDT
Nashville Kangaroos
Division III Pool A North Carolina Tigers
9:00am CDT
Denver Bulldogs
Division IV Pool C Combined Team
9:00am CDT
Arizona Lady Hawks
Women's D-I New York Lady Magpies
10:00am CDT
Orange County Bombers
Division I Pool A Calgary Kangaroos
10:00am CDT
Boston Demons
Division II Pool B Chicago Swans
10:00am CDT
Atlanta Kookaburras
Division III Pool B Kansas City Power
10:00am CDT
Baton Rouge Tigers
Division IV Pool A Fort Lauderdale Fighting Squids
10:00am CDT
Minnesota Freeze Women
Women's D-I Denver Lady Bulldogs
11:00am CDT
New York Magpies
Division I Pool A Golden Gate Roos
11:00am CDT
Philadelphia Hawks
Division II Pool A Dallas Magpies
11:00am CDT
Florida Redbacks
Division III Pool A Arizona Hawks
11:00am CDT
Des Moines Roosters
Division IV Pool A Las Vegas Gamblers
12:00pm CDT
Denver Bulldogs
Division I Pool A Seattle Grizzlies
12:00pm CDT
Minnesota Freeze
Division II Pool A Los Angeles Dragons
12:00pm CDT
New York Magpies
Division III Pool B Columbus Jackaroos
12:00pm CDT
Golden Gate Roos
Division IV Pool C Boston Demons
1:00pm CDT
Sacramento Lady Suns
Women's D-I Boston Lady Demons
1:30pm CDT
TBA
TBA
Coopers Field (OCSC) 
2:00pm CDT
Arizona Hawks
Division III Atlanta Kookaburras
2:00pm CDT
Milwaukee Bombers
Division IV Fort Lauderdale Fighting Squids
2:30pm CDT
TBA
TBA
Women's Field (OCSC) 
2:30pm CDT
TBA
TBA
Coopers Field (OCSC) 
3:00pm CDT
TBA
TBA
Women's Field (OCSC) 
3:00pm CDT
Austin Crows
Division II Dallas Magpies
3:00pm CDT
Denver Lady Bulldogs
Women's D-I New York Lady Magpies
3:35pm CDT
Juniors Exhibition Game
Coopers Field (OCSC) 
3:55pm CDT
Coopers Goal Kicking Challenge Final
Coopers Field (OCSC) 
4:15pm CDT
TBA
TBA
Coopers Field (OCSC) 
4:30pm CDT
Denver Bulldogs
Division I Calgary Kangaroos
5:20pm CDT
Official Presentation of Awards
Coopers Field (OCSC)